ClubFiat.grHomeFAQRegisterLog in
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
ClubFiat Hellas on Facebook
FaceBook Icon
FiatRacingTeam.gr

Share | 

"Χ" Λόγοι να έχεις FIAT

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
VeRDe
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 1079
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-04-09

PostSubject: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Sat Jun 11, 2011 8:11 pm

Λοιπόν να πως θα γίνει. Αναφέρουμε τι αυτοκίνητο έχουμε καθώς και αν θέλει ο καθένας το ιστορικό του (χιλιόμετρα κτλ) και αραδιάζουμε όσα πραγματικά μας κάνουν να τα γουστάρουμε.

Ξεκινάω:

FIAT Grande Punto T-Jet 1.400cc, 50.000χλμ του 9/2007.

1) Το κοιτάω και ερωτεύομαι την σχεδιαστική ταυτότητα του Giugiaro και τα σαν Maserati 3200GT φώτα του.

2) Όταν βγήκε είχε το καλύτερο overall στην κατηγορία του (εσωτερικό-εξωτερικό-συμπεριφορά) και σε κάθε συγκριτικό ξεμπρόστιαζε τον ανταγωνισμό.

3) Με απίστευτα χαμηλό κόστος έχω ένα αυτοκίνητο 1.400 με τρομερή οικονομία (μικτή μέση κατανάλωση 8l/100km) 200 διαθέσιμα άλογα ανά πάσα στιγμή και με απαράμιλλη αξιοπιστία.

4) Ανέφερα ότι είναι απίστευτα αξιόπιστο???

5) Value for money. Κόστισε 9.000 ευρώ μεταχειρισμένο και συμπεριλαμβάνει πέραν των γνωστών, 17άρες ζάντες, ημι-μπάκετ καθίσματα, διζωνικό κλιματισμό, ESP, ASR, Hill Holder, φανούς ομίχλης, δερμάτινο τιμόνι και λεβιέ (ίσως ξεχνάω και τίποτα)..

6) Πηγαίνω 240km/h και νιώθω ότι πηγαίνω 140km/h

7) Έχει τρελή θέση οδήγησης
Back to top Go down
lawyer
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-06

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Tue Jun 14, 2011 10:37 am

Χμμ.. εγώ είχα αρκετά φίατ στην αγκαλιά μου, οπότε θα μαι συνοπτικός στα σημεία θετικά και αρνητικά:
- Fiat Punto GT
1. Στην εποχή του κανένα μικρό δεν μου κουνιόταν στις ρεπρίζ.
2. Απίστευτος ήχος σφυρίγματος τουρμπίνας λόγω θέσεως κάτω από το καπό
3. Εσωτερικό και εξωτερικό design πολύ μπροστά για την εποχή του.
4. Μάχιμη θέση οδήγησης.
5. Εύκολα βελτιώσιμο μοτερ με χαμηλό κόστος μετατροπής και τηρουμένων των αναλογιών συντήρησης
6. Δύστροπο στο όριο και στα στροφιλίκια
7. Τριξίματα ακόμη και στην πρώτη 5ετια

- Fiat Coupe 2.0 20Vt
1. Πύραυλος για την εποχή του, μηδενικός ουσιαστικά ανταγωνισμός από τις μέρες του μέχρι και το 2005 όπου αρχιζαν να καθιερώνονται σε όλες τις εταιρείες οι τούρμπο κινητήρες.
2. Απίστευτη αίσθηση και handling γρηγορότερης κατασκευής.
3. Διαχρονικό design από κάθε άποψη και γυναικοπαγίδα.
4. Φρενάρες.
5. Εύκολα βελτιώσιμο μοτερ που αποδίδει 300+ άλογα με ελάχιστο κόστος μετατροπής.
6. Ακριβή συντήρηση για Fiat, δυσεύρετα και συχνά πανάκριβα ανταλλακτικά.
7. Χαμηλό επίπεδο αξιοπιστίας και απρόβλεπτες ζημιές, από ασήμαντες μέχρι και τετραψήφιες (μιλώντας σε ευρώ).

- Fiat Cinquecento 0.9
1. Χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης, βενζίνη??? χαχαχ..ποιά βενζίνη?? ανταλλακτικά που ξεκινάνε ακόμα και από 2 ευρώ καινούρια!!!
2. Ασύγκριτα πρακτικό.
3. Καλοί χώροι και όμως.
4. Υδραυλικό τιμόνι να χε από τη στάνταρ έκδοση...
5. Να μην έτριζε και έτσι...
6. Το απόλυτο εργαλείο, αξίζει τα λεφτά του.
7. Και όμως το γουστάρουν οι γυναίκες ακόμα...

- Fiat Seicento Sporting
1. Χαμηλό κόστος χρήσης και συντήρησης.
2. Καλή κατανάλωση βενζίνης, ιδίως εντός των τειχών, άνω των 120 χλμ./ώρα καίει περισσότερο.
3. Πρακτικό σε κάθε περίπτωση και εξοπλισμός πλήρης ακόμα και για τα σύγχρονα δεδομένα (αν αφαιρέσεις τις σύγχρονες συλλογές από αερόσακους)
4. Πολύ καλή οδηγική αίσθηση, παιχνιδιάρικο και άριστες ρεπρίζ για την ιπποδύναμή του.
5. Ηλεκτρικό τιμόνι που απαιτεί εξοικείωση.
6. Πετάλια που είναι επικίνδυνο να τα πατήσεις όλα μαζί αν φοράς παπούτσι 43+
7. Δεν βρίσκω ουσιαστικό λόγο να το αντικαταστήσει κανείς με κάτι νεώτερο στα ίδια κυβικά.

-Maserati 3200GT
1. Μπορώ απλά να το βλέπω όπως είπε και ο Γιάννης παραπάνω και ας μην το οδηγώ...είναι αρκετό
2. Όταν ανοίγουν και τα 2 τούρμπο αυτό που νιώθεις δεν περιγράφεται.
3. Ο V8 σου δίνει την αίσθηση ότι είναι ατσάλινος.
4. Του αρέσουν τα ταξίδια
5. Ξεκινάει σούζα, όσο έχεις λάστιχα...
6. Φινίρισμα γκουχ,.γκουχ..ας αλλάξουμε κουβέντα.. πόσο είπαμε έκανε καινούριο?? απλά αδικαιολόγητο
7. Χωρίς ηλεκτρονικά πρέπει να σαι οδηγός αγώνων αν θες να το πας πραγματικά γρήγορα, αλλιώς το πας κατευθείαν σε τοίχο, κολώνα, γκρεμό και έχει ο Θεός...
8. Όταν ξυπνήσει στραβά και ανάψει το Check Engine φρόντισε να έχεις τουλάχιστον ένα χιλιάρικο στην τσέπη πριν την επίσκεψη στο αδικαιολόγητα ακριβό εξουσιοδοτημένο συνεργείο...
9. Τα ηλεκτρικά της ξυπνάνε συχνά δυστυχώς στραβά...
10. Κόστος συντήρησης και χρήσης σχεδόν διπλάσιο από ανάλογης ιπποδύναμης κατασκευές.

Σας κούρασα ε?? Rolling Eyes
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Τόπος : ...από τη νυφούλα του βορρά γιαααα!!!
Αριθμός μηνυμάτων : 2942
Ημερομηνία εγγραφής : 2009-10-20

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Tue Jun 14, 2011 7:13 pm

απλα respect Ηρακλη!!! cheers

Visit: http://der-nordschleife.blogspot.com
Back to top Go down
http://centolovers.blogspot.com
PontikaS
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Τόπος : Θεσ/νικη
Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-12

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Wed Jun 15, 2011 6:07 am

Μας εχει καλυψει και απο ερευνα αγορας ο ηρακλης,Respect Rolling Eyes lol!

Fiat Bravo mk1 20vt turbo 6speed 1psi bar--limited edition--
Back to top Go down
dondemetrio
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Βρυξέλλες
Αριθμός μηνυμάτων : 246
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-18

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Fri Jun 17, 2011 1:16 pm

Fiat Uno 1993 1.0 ie 245.000χλμ και συνεχιζει..

1.Απίστευτα χαμηλη καταναλωση
2.ανταλλακτικα βρισκεις και στο περιπτερο...
3.Δε χρειαζεσαι μαστορα(εκτος σοβαρων βλαβων και ελλειψης αναλογων εργαλειων..) καθως ειναι πολυ απλη η αρχιτεκτονικη του και τα σερβις μπορει να γινουν ....στο σπιτι...
4.παροτι 1000αρι το χαμηλο βαρος και το "ψυχωμενο" μοτερ επιφυλλασει "ευχαριστες" εκπληξεις..(εχω προσπερασει 316 ιδιας εποχης με τριτη!και ειχα και 2 ατομα-μαρτυρες μέσα..)
5.Διασκεδαστικοτατο στην οδηγηση και απολυτως προβλεψιμο,(πλατεια γεωργιου βραδυ με βρεγμενο ηταν μαστ για μενα εφοσον ημουν εξω...)
6.Εχω φτιαξει"φτερα",ωμους,πηχη και ανω κοιλιακους παρκαρωντας και μονο καθημερινα..φιλοι μου δυσκολευονται απιστευτα να το στριψουν,ενω η κοπελια μου κανει ενα τεταρτο τη μανουβρα και για 2 μερες μετα δε μπορει να σηκωσει τα χερια της..
7.μεχρι να μου πει καποιος "γνωστης" για τη γειωση το κοντερ συχνα θυμιζε χριστουγενιατικο δεντρο...
8.το καλοκαιρι κανεις χαμαμ λουτρο σαουνα προσφορα της φιατ.....
9.πολυ καλοι χωροι για την εποχη του(καλαματα-πατρα ψιλοστριμωχτα αλλα 5 ατομα με βαλιτσες ειχαμε καλο ταξιδι με θετικα σχολια απο τους επιβατες τηρουμενων των αναλογιων..)τα καθισματα πεφτουν και εχω κανει ηδη 3 μετακομισεις...
10.εχω κανει το γυρο της Ελλαδας και δε μεχει αφησει ποτε,ενω εγινε αιτια ν αλλαξει η γνωμη του "πεθερου" μου ν αλλαξει γνωμη για τη φιατ και γενικοτερα για τα ιταλικα ενω καθε φορα που τον επισκεπτομαι η πρωτη μου κινηση ειναι να του δωσω τα κλειδια καθως διασκεδαζει να το οδηγει...
11.Τελος εχω συνδυασει καποιες πολυ ρομαντικες στιγμες μ αυτο το αυτοκινητο(το ιδιο ισχυει και για το ετερον ημισυ..)σε σημειο που θα παραμεινει για παντα μελος της οικογενειας...

Υσ: σορρυ για το σεντονι ηταν το λιγοτερο που μπορουσα να γραψω....
Back to top Go down
lawyer
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-06

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Fri Jun 17, 2011 1:59 pm

+1 με τον Δημήτρη είχε κολλητός και μάλιστα το Uno 45 1ης γενιάς... Wink από το 1996 που πήρε ο φίλος δίπλωμα και το καβάτζωσε από τη μάνα του έως και το 2009 που τέθηκε σε απόσυρση λόγω σοβαρής βλάβης, έγραψε κοντά στις 300.000 χλμ. κάποια από αυτά με εμένα συνεπιβάτη. Ιδιαίτερα χαμηλή κατανάλωση, χώροι και γκαζάκι αξιοπρόσεκτο για τη μηχανούλα του. Η συντήρηση του ήταν πάντα τόσο φθηνή που όταν το 2009 παρουσίασε βλάβη φυσιολογικής φθοράς στο μοτέρ και χρειάστηκε κάπου στα 500 ευρώ κρίθηκε εξωφρενικό ποσό για την εως τότε του συντήρηση και δεδομένης της αγοραστικής του πλέον αξίας, προτιμήθηκε η λύση της απόσυρσης. Ωραίες στιγμές και για μενα, πιστεύω ότι είναι ένα όντως ρομαντικό αυτοκίνητο, παλιάς καλής ιταλικής κοπής, οικογενειακό αλλά μικρό, άνετο αλλά τριζάτο ιταλικό, με μικρή αλλά νευρικιά μηχανούλα και πολλή ψυχή!!! Γνήσιο Ιταλικό cheers
Back to top Go down
ilias100hp
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-19

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Fri Jul 15, 2011 8:32 am

1.Πρώτος λόγος που πήρα το pandaki ότι το ερωτεύτηκα με τη πρώτη ματιά!!
2.Είναι κουκλί ακόμη μετά από 3χρόνια
3.Στρίβει στρίβει στρίβει το άτιμο!!
4.Από στάση μπορείς να ξεφτυλίσεις αμάξια των παραπάνω αλόγων(βλέπε tiguan)
5.Μπορεί να μη πιάνει τα 200 εύκολα αλλά τα 170 τα έχεις γρήγορα!
6.Αν έχεις όρεξη γίνεται και οικονομικό!!
7.Γιατί είναι σκληρό στους ελληνικούς δρόμους και έτσι δε πέρνεις άλλα άτομα,ακόμη και τη σύζυγο δε πέρνω αλλά για άλλους λόγους(παλιά έμπαινε)!!
Laughing
Back to top Go down
http://www.fiatpandaclub.gr---www.mazdaspeedclub.gr
Sponsored content

PostSubject: Re: "Χ" Λόγοι να έχεις FIAT   Today at 2:33 pm

Back to top Go down

"Χ" Λόγοι να έχεις FIAT
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1