ClubFiat.grHomeFAQRegisterLog in
Log in
Username:
Password:
Log in automatically: 
:: I forgot my password
ClubFiat Hellas on Facebook
FaceBook Icon
FiatRacingTeam.gr

Share | 

Τι σημαίνει FIAT για εσάς?

View previous topic View next topic Go down 
Go to page : 1, 2, 3  Next
AuthorMessage
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 66
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-19

PostSubject: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Jun 24, 2010 7:25 pm

Απλά ένα ερώτημα.... που απεθύνεται σε ΛΑΤΡΕΙΣ της ΦΙΑΤ και κατ' επέκταση στο κοινο.
Τι πιστεύετε πως πρέπει να αντιπροσωπεύει η ΦΙΑΤ μέσω των μοντέλλων της?
Ποια μοντέλλα (παρελθόντος και παρόντος) θεωρείτε αντιπροσωπευτικα σύμφωνα με την άποψη σας "τι εστί Fiat" και φυσικά μία αιτιολογία.

Χωρίς παρεξήγηση για τα ερωτήματα που θέτω, ούτε στατιστική κάνω, ούτε είμαι σύμβουλος της Εταιρείας.
Απλά ένας ΛΑΤΡΗΣ, μάλλον ψώνιο με τη συγκεκριμένη αυτοκινητοβιομηχανία απ' τα μέσα της δεκαετίας του '70. Πιστός Εραστής της!!!! Very Happy

Φυσικά θα εκφράσω την άποψή μου στην περάγραφο για τη ΦΙΑΤ
Back to top Go down
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Jun 24, 2010 7:39 pm

Προσωπικά για εμένα η Φίατ είναι η Αυτοκινητοβιομηχανία που προσέφερε την αυτοκίνηση στο ευρή κοινό με κόστος κτήσης χαμηλό και συντήρησης που στην μικρή και μικρομεσαία κατηγορία διέπρεπε τόσο με το στυλ, τίτλους βλ. Αυτοκίνητο Χρονιάς, τα εύστροφα μοτέρ, τις τεχνολογικές καινοτομίες, ενώ ταυτόχρονα έδωσε δουλειά και ψωμί σε πλήθος εργαζόμενους της Ευρώπης και όχι μόνο. (Γιουγκοσλαβία, Πολωνία, Ρωσία, Ισπανία, Αργεντινη, Βραζιλία, Τουρκία, Αίγυπτο και άλλου)

500, 600, 850, 124, 127, 128, Uno, Duna, Panda, Cinquecento, Seicento, Punto θεωρώ πως είναι απ' τα αντιπροσωπευτικότερα παραδείγματα.

Το ΦΙΑΤ ήταν πάντα το προσιτο, το απλό στη συντήρηση και οικονομικό, καλαίσθητο ταυτόχρονο και με αρκετά καλή οδική συμπεριφορα που όποτε συμμετείχε και σε αγώνες έκανε το ελάχιστο περάσματα εντυπωσιακά ή ακόμα και νίκες στην κατηγορία.

Ποτέ δεν είχα την απαίτηση η ΦΙΑΤ να βγάλλει αυτοκίνητα Σπορ / Τουρισμού / Λιμο κλπ
καθώς έχω ταυτίσει το όνομα της όχι με το "πουλάω μούρη" αλλά καλύπτω ανάγκες χαρίζοντας παράλληλα ευτυχία και οδηγική ασφάλεια σε ΕΥΡΗ ΚΟΙΝΟ από Φοιτητή μέχρι Συνταξιούχο σε όλα τα Μήκη και Πλάτη του Πλανήτη μας.

Προσωπικά θα ήθελα να έχω για καθημερινό αυτοκίνητο στο σήμερα που ζούμε ένα Fiat Punto 1.2 5πορτο ή ένα Panta 1.2 (καθώς Φίατ σημαίνει και πρακτικότητα) και σίγουρα θαυμάζω τα Cento (Cinqo/Sei) ενώ σαν συλλεκτικό/αντίκα 127/128/128 Ραλλυ/124 Τ θα ήταν απ' τις πρώτες μου επιλογές της παγκόσμιας αυτοκινητοβιομηχανίας ανεξαρτήτος οικονομικού βαλαντίου.

Συνεχιζεται μετά από κουβέντα με Συμφορουμίστες
Back to top Go down
tasos 131
Μέλος
Μέλος

Τόπος : θεσ/νικη
Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-06-24

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Jun 24, 2010 8:17 pm

Θα ξεκινησω καπως αλλιως εγω φιλε Κωστα.Θλιβομαι πραγματικα με ολους αυτους τους ανθρωπους οι οποιοι κατηγορουν τα ιταλικα αυτοκινητα.Οι ιδιοι αυτοι ανθρωποι εχτισαν τα σπιτια τους και τα εξοχικα τους και οχι μονο με αυτα τα αυτοκινητα, 127/128.Το τι εχουν κουβαλησει αυτα τα αυτοκινητα δεν περιγραφετε.Μαστορια απο διαφορετικες δουλειες ολοι τους με ιταλικο αμαξι και τωρα με τον γερμανο τους ή τον ιαπωνα τους και να λενε τι ''αμαξαρα'' εχουν(τρομαρα τους) και να κατηγορουν τον ιταλο που τους εβγαλε ασπροπροσωπους τοσα χρονια.Γενιες και γενιες εχουν μεγαλωσει με αυτα τα αυτοκινητα και πραγματικα οποιος δεν εχει οδηγησει ιταλο δεν ξερεις τι θα πει αυτοκινητο.
Και ομως η Fiat φιλε Κωστα εχει βγαλει Και σπορ και τουρισμου και λιμο βλεπε coupe(sport),131racing(τουρισμου) και στην κατηγορια λιμουζινα τι αλλο το cinquecento/seicento,φυσικα μικρες λιμο..Πες μου καποιο αλλο αμαξι στην κατηγορια τους με τοσους χωρους !!!!!! Ειμαι ενας πανευτυχεις Ιταλακιας και χαιρομαι που ο πατερας μου μας μετεδωσε αυτο του το μικροβιο και στα 3 παιδια του !!!!!!
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Τόπος : ...από τη νυφούλα του βορρά γιαααα!!!
Αριθμός μηνυμάτων : 2942
Ημερομηνία εγγραφής : 2009-10-20

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Jun 24, 2010 9:21 pm

δεν θελω να καταληξω γραφικος, λεγοντας ποσο γ@μανε τα ιταλικα και τα ρεστα...
αυτα σε αλλα φορουμ και απο αλλους...
εζησα τα ιταλικα απο μικρος...
μονο ιταλικα περασαν απο την οικογενεια μου με ενα μικρο διαλειμμα απο ενα peugeot 405...που ομως και αυτο το κατατασω στα ιταλικα λογω pininfarina...(!!)
ποιος δεν θυμαται το χαμο που εγινε λογω της σχεδιαστικης ομοιοτητας των Peugeot 405 και Alfa Romeo 164...ποσο ομοια αληθεια...
γυρναω πιο πισω...περασαν απο την οικογενεια μου 2 Autobianchi A112 (στην ουσια ειναι Fiat, μια που ολες τις καινοτομιες πρωτα τις δοκιμαζε στα Autobianchi η Fiat και μετα τις περνουσε στα μοντελα της) ,ενα 126,ενα Tipo digit,ενα Cinquecento 900 και τωρα ενα Seicento Sporting...
Αλλα και απο Lancia...2 Fulvia berlina και μια Beta HPE...
εχω ποτιστει απο ιταλικο αιμα...μπαινω στα αλλα καθημερινα αυτοκινητα και ολα με ενοχλουν...
βρισκω καθετα το τιμονι τους και ξενερωνω αμεσως...
ανοιγω την πορτα, βγαινω εξω, βλεπω τον αποστηρωμενο, χωρις φαντασια σχεδιασμο του αυτοκινητου...βριζω αυτους που αγοραζουν αυτοκινητα χωρις να πιστεψουν οτι αυτο που οδηγουν, αν οχι οτι εχει ψυχη (υπερβολικο)...σιγουρα εχει προσωπικοτητα...αυτη που ψαχνω να βρω σε οποιοδηποτε αλλης εθνικοτητας αυτοκινητο...και πιανω τον εαυτο μου να σκαει ενα κρυφο χαμογελο...
αυτο το συναισθημα μπορει να το προκαλεσει μονο ενα ιταλικο αυτοκινητο...
απολυτος? ισως...αλλα ειναι η γνωμη μου!

Last edited by elaborus on Thu Jun 24, 2010 11:08 pm; edited 1 time in total
Back to top Go down
http://centolovers.blogspot.com
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Jun 24, 2010 10:13 pm

tasos 131 wrote:
Θα ξεκινησω καπως αλλιως εγω φιλε Κωστα.Θλιβομαι πραγματικα με ολους αυτους τους ανθρωπους οι οποιοι κατηγορουν τα ιταλικα αυτοκινητα.Οι ιδιοι αυτοι ανθρωποι εχτισαν τα σπιτια τους και τα εξοχικα τους και οχι μονο με αυτα τα αυτοκινητα, 127/128.Το τι εχουν κουβαλησει αυτα τα αυτοκινητα δεν περιγραφετε.Μαστορια απο διαφορετικες δουλειες ολοι τους με ιταλικο αμαξι και τωρα με τον γερμανο τους ή τον ιαπωνα τους και να λενε τι ''αμαξαρα'' εχουν(τρομαρα τους) και να κατηγορουν τον ιταλο που τους εβγαλε ασπροπροσωπους τοσα χρονια.Γενιες και γενιες εχουν μεγαλωσει με αυτα τα αυτοκινητα και πραγματικα οποιος δεν εχει οδηγησει ιταλο δεν ξερεις τι θα πει αυτοκινητο.
Και ομως η Fiat φιλε Κωστα εχει βγαλει Και σπορ και τουρισμου και λιμο βλεπε coupe(sport),131racing(τουρισμου) και στην κατηγορια λιμουζινα τι αλλο το cinquecento/seicento,φυσικα μικρες λιμο..Πες μου καποιο αλλο αμαξι στην κατηγορια τους με τοσους χωρους !!!!!! Ειμαι ενας πανευτυχεις Ιταλακιας και χαιρομαι που ο πατερας μου μας μετεδωσε αυτο του το μικροβιο και στα 3 παιδια του !!!!!!

Βασικά φίλε Τάσο διεπρεψε στα μικρά. Αναμφίβολα έβγαλε και Σπορ και τουρισμού και επαγγελματικά αλλά κατέκτησε τον κόσμο με το μικρό φτηνο αυτοκίνητο. Φυσικά στα μεγάλα δεν είχε αποτυχίες, απλά δεν μπορεσε να φτιάξει το Brand Name. Οσο για τους αγώνες... το 131 ABARTH ήταν ένας θρύλος όπως και το 124 ABARTH (spider) όμως ήταν ένα διαφορετικό Μιραφιόρι και σε Μοτέρ και σε ανάρτηση κυρίως η πίσω.
Οσον αφορά -για να πούμε και τα κακώς κείμενα μέσω Ιστορίας- πάντα είχε φίλους από κάθε Κυβέρνηση της Ιταλίας, ζημιώνοντας με αυτόν τον τρόπο άλλες εταιρέιες της Ιταλίας πριν της πάρει στην ομπρέλα της. Βλέπε Λάντσια. Οπου της είχαν ανατεθεί στο Β Παγκόσμιο να φτιάξει Καμιόνια για λογ/μο του Κράτους και της έμειναν αμανάτι μετά από "κινήσεις κάτω απ' το τραπέζι" απ' τους Αννιέλι..... εξουδετερώνοντάς την οικονομικά τη Λάντσια.
Μην ξεχνάς πως όταν ήθελε να ομολογκάρει η Λάντσια την περίφημη Στράτους βρήκε αρνητική τη Φίατ (παρ' όλες τις συνεννοήσεις πριν) στο να προμηθευτεί μοτέρ και ανέτρεξε τελευταία στιγμή στη Φεράρι.
Τα σκάνδαλα είναι ούκο λίγα... και φυσικά κυριάρχησε και τελικά διέσωσε Λάντσια Αλφα Ρομέο όπως αποδεικνύει η νεότερη ιστορία.
Βέβαια απ' τις 3 ουσιαστικές εταιρίες της Ιταλίας (Φίατ Λάντσια Αλφα Ρομεο) στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα διέπρεψε η Λάντσια με ηχηρά ονόματα όπως Fulvia, Stratos, beta turbo montecarlo, 037,S4,integrale, deltona που παράλληλα ήταν σε επιβατικά και η πολυτελέστερη.
Η Φίατ διέπρεψε στις μικρές κατηγορίες και στη μεσαία
ενώ η Αλφα Ρομέο παλαιότερα στους αγώνες μέχρι και τις GTA/GTAm και ανέκαθεν σε αυτοκίνητα υψηλού τουρισμού με σπορ προσανατολισμό - αίσθηση.
Back to top Go down
ΚΩΣΤΑΣ ΚΟΝΔΥΛΗΣ
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Jun 24, 2010 10:23 pm

elaborus wrote:
δεν θελω να καταληξω γραφικος, λεγοντας ποσο γ@μανε τα ιταλικα και τα ρεστα...
αυτα σε αλλα φορουμ και απο αλλους...
εζησα τα ιταλικα απο μικρος...
μονο ιταλικα περασαν απο την οικογενεια μου με ενα μικρο διαλεμμα απο ενα peugeot 405...που ομως και αυτο το κατατασω στα ιταλικα λογω pininfarina...(!!)
ποιος δεν θυμαμαι τον χαμο που εγινε λογω της σχεδιαστικης ομοιοτητας των Peugeot 405 και Alfa Romeo 164...ποσο ομοια αληθεια...
γυρναω πιο πισω...περασαν απο την οικογενεια μου 2 Autobianchi A112 (στην ουσια ειναι Fiat, μια που ολες τις καινοτομιες πρωτα τις δοκιμαζε στα Autobianchi η Fiat και μετα τις περνουσε στα μοντελα της) ,ενα 126,ενα Tipo digit,ενα Cinquecento 900 και τωρα ενα Seicento Sporting...
Αλλα και απο Lancia...2 Fulvia berlina και μια Beta HPE...
εχω ποτιστει απο ιταλικο αιμα...μπαινω στα αλλα καθημερινα αυτοκινητα και ολα με ενοχλουν...
βρισκω καθετα το τιμονι τους και ξενερωνω αμεσως...
ανοιγω την πορτα, βγαινω εξω, βλεπω τον αποστηρωμενο, χωρις φαντασια σχεδιασμο του αυτοκινητου...βριζω αυτους που αγοραζουν αυτοκινητα χωρις να πιστεψουν οτι αυτο που οδηγουν, αν οχι οτι εχει ψυχη (υπερβολικο)...σιγουρα εχει προσωπικοτητα...αυτη που ψαχνω να βρω σε οποιοδηποτε αλλης εθνικοτητας αυτοκινητο...και πιανω τον εαυτο μου να σκαει ενα κρυφο χαμογελο...
αυτο το συναισθημα μπορει να το προκαλεσει μονο ενα ιταλικο αυτοκινητο...
απολυτος? ισως...αλλα ειναι η γνωμη μου!

Εχεις δίκιο Κων/νε απλά αδικήθηκαν από μία περίοδο όπου οι σάπιες λαμαρίνες των Ιταλικών έβγαλαν άσχημη φήμη για την αξιοπιστία (Alfasud, Beta)
Ψυχηή φυσικά και είχαν αλλά οι λάθος λαμαρίνες τέλη δεκαετίας '70 αρχές '80 υποσκίαζαν τις αρετές σε οδηγική ευχαρίστηση, φρένα, τιμόνι
Οσον αφορα τους Έλληνες όνειρό τους πάντα ήταν τα Μερσεντέ που τα ήξεραν από Υπουργικά μέχρι Σκουπιδιάρικα και ΤΑΧΙ ενώ παλαιότερα ήταν τα ΜΕΓΚΛΑ (Made in England) ο Ιάπωνας εισήρθε ευθαρσως ώς αντιγραφέας οχι μόνο στα αυτοκίνητα αλλά με σε δίκυκλα, ρολόγια, ηλεκτρονικα κατευάζοντας τα κόστη παράγοντας τίμια μεν ανούσια-απρόσωπα καταναλωτικά είδη και τα Τογιοτα, Τογιοτομι, Νακαμιτσι, Μουτσουκου, Τσουτσουκα κατέκλησαν την αγορά του Νεοέλληνα που είναι ανημέτος ή καλύτερα ιστορικά αμαθείς στην αυτοκίνηση - Εδώ δεν τον νοιάζει η Ιστορία του Έθνους του θα μου πεις δικαιολογημένα. Θα τον νοιάξει η ιστορία της FIAT? LANCIA? ALFA ROMEO? PIAGGIO? MERCEDES? AUTO UNION? MG? LOTUS? και άλλων ηχηρών ονομάτων?....
και όλα αυτά μας έφεραν σε μία άχρωμη Παγκοσμιοποίηση είτε στιε κοινωνίες είτε στις βιομηχανίες που πληρόνουμε αυτά τα αμαρτήματα η γενιά μας και η επόμενοι....(βλέπε Κρίση : Οικονομίας, Θεσμών, Ηθικής, Θρησκειών, Πολιτικής κλπ κλπ κλπ)
Back to top Go down
dondemetrio
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Βρυξέλλες
Αριθμός μηνυμάτων : 246
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-18

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Jun 25, 2010 1:45 am

με 4 λέξεις: το γκάζι του φτωχού
Back to top Go down
Tsargy
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-04-30

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Jun 25, 2010 7:15 am

Η σχέση μου με τα Fiat άρχισε το 1979. Μέχρι τότε χάζευα στους δρόμους Alfa Romeo, Fiat, Lancia...έσκυβα στα παράθυρα και με το χαρακτηριστικό σκιάδιο της παλάμης πάνω απο τα φρύδια, προσπαθούσα να δω τι κοντέρ έχουν...Εντύπωση μεγάλη και έρωτας ήταν το εσωτερικό της Alfa Romeo Junior...το χάζευα κάθε φορά που το έβλεπα παρκαρισμένο...
Τότε λοιπόν (το 1979) είδα μεταξύ άλλων το πρώτο μου αυτοκίνητιο:Fiat 1500 ts Siata Torino.
Ηταν παρατημένο (μοντ. 63) και μου το έδινε πάμφθηνα. Επαθα πλάκα γιατί μου το έδινε σε πολύ καλη τιμή και μου θύμιζε την τζούνιορ λίγο. Μού πήρε πάνω απο χρόνο να το συνεφέρω, δεδομένου ότι τα οικονομικά μου δεν ήταν και πολύ καλά...
Παράλληλα σπούδαζα και μηχανικός και άρχισα σκαλίζω και να μαθαίνω ό,τι είναι σχετικό με Φίατ τότε. Όλες μου τις ανησυχίες τις έβγαλα και σε αυτό και σε ένα 600 που πήρα μετά...(κάπου γράφω σχετικά με αυτό) ...Μέχρι τώρα έχουν περάσει απο τα χέρια μου, περίπου 35 αυτοκίνητα εκ των οποίων τα 25 είναι Φιατ, Αλφα Ρομεο και Λάντσια...Και αυτά που δεν έχουν περάσει απο τα δικά μου χέρια, έχουν περάσει απο τα χέρια κολλητών μου...άρα πάλι και τα δικά μου χέρια εμμέσως.
Για ένα μεγάλο διαστημα έπερνα Φίατ σαν υποκατάστατο της Αλφα Ρομέο, που ήταν και η μεγάλη μου αγάπη, κάποιες φορές όμως όχι (Ritmo abarth 130 tc, Fiat Spider, Fiat 124 sport, A 112 Abarth).
Τι να πω? θεωρώ την Alfa Romeo ερωμένη, γκόμενα, πόθο και την Fiat την αφοσιωμένη μου πιστή σύζυγο που δεν μου γκρίνιαξε, που μου έχει συγχωρήσει όλες τις βλακείες( χαρη σε αυτήν ζω αρτιμελής), καυτή στις προσωπικές μας στιγμές και κούκλα...
Back to top Go down
lawyer
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 285
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-05-06

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Jun 25, 2010 11:02 am

Fiat = όμορφα αυτοκίνητα, νευρικά και σπόρ, απαιτητικά κάποιες φορές στη συντήρηση, που όμως και το βασικότερο σου κάνουν τα γούστα σου με χαμηλό κόστος απόκτησης Wink
Από που να ξεκινήσω.. από το 850 coupe, το 131, το Uno turbo, το Punto GT, το Cinquecento Sporting, τo Coupe, τη Barchetta, το σύγχρονο 500αράκι, το Grande Punto και Bravo t-jet και το 100αρι Panda είναι όλα παραδείγματα της ίδιας επιτυχημένης φιλοσοφίας και συνταγής Very Happy
Back to top Go down
Guest
Guest

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Jun 25, 2010 11:45 am

Θα συμφωνησω με τον Ηρακλη.Η FIAT εχει ενα μοναδικο τροπο να σου αποδεικνειει οτι δεν χρειαζεται ενα πανακριβο οχημα ουτε ενα μοτερ τερας για να νιωσεις τη χαρα της οδηγησης.Το διδαξε στο παρελθον και πιστευω οτι το κανει ακομα.Το panda θεωρω πως ειναι το καλυτερο παραδειγμα αφου απο αυτοκινητο πολης μεταμορφωνεται στο panda 100 το οποιο σε προκαλει να το οδηγησεις γρηγορα.
Απο την αλλη ειναι το ενδοξο παρελθον.Τρελλαινομαι για FIAT Χ1/9,και ας μην ξεχναμε ενα απο τα ομορφοτερα ιταλικα coupe ever το fiat dino....
Back to top Go down
Tsargy
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 127
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-04-30

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Jun 25, 2010 12:43 pm

Για το Panda το 100άρι που πριν λίγο αποχωρίστηκα μετά απο 63000 χλμ, έχω να πω μόνο τα καλύτερα...Απο ένα πρακτικό αυτοκινητάκι πόλης το μετέτρεψαν σε τερατάκι...
Πριν το δώσω είχα βρει ένα τροπέτο απο 500 άμπαρθ και την τελευταία στιγμή αποφάσισα να μην προχωρήσω...Ετσι εγκαταλείφθηκε η ιδέα: Panda Abarth essesse...και επειδή οι μετατροπές που κάνω, φροντίζω να φαίνονται, όσο γίνεται λιγότερο...φαντάσου πίκρες που θα μοίραζε...
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Jun 25, 2010 12:53 pm

χα χα χα!!!!! Wink
Back to top Go down
VeRDe
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 1079
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-04-09

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 1:45 pm

FIAT....

"Μικρόβιο" που κολλησα μαλλον απο τον πατερα μου. η κολωνα της ΔΕΗ κατω απο το πατρικο του γραφει ακομη "FIAT" με τον γραφικό χαρακτηρα του τοτε σηματος (βλεπε Fiat 124). 30 χρονια δεν εχει ξεβαψει....

η φωτογραφια που στεκεται παντα στο φωτογραφικο του αλμπουμ ειναι, στην Βουλγαρια, ζωγραφισμενη πανω στην αμμο της μαυρης θαλασσας τα ιδια 4 γραμματα. "FIAT" με "A" ιδιο οπως στο τοτε σημα.

Στα παιδικα μου χρονια ταξιδευα στα πισω καθησματα ενος Tempra και ενος Tipo. απο το πρωτο δε θυμαμαι πολλα. απο το δευτερο θυμαμαι 2 πραγματα....

1) το κλαμα που εριξα (πηγαινα 4η δημοτικου το πολυ) οταν το πηραμε γιατι ο πατερας μου, μου ειχε υποσχεθει ηλεκτρικα παραθυρα πισω και δεν ειχε.... Laughing

2) μια "κοντρα" του πατερα μου με μια BMW 3 E36 της εποχης που για να περασει ενα ταπεινο Tipo 75 αλογων εφτυσε αιμα...

απο το 2002 και μετα κενο...

μονο εγω ειχα μεινει να χαζευω ενα καναρινι Punto Sporting πρωτης γενιας που τοσο μου αρεσαν οταν πρωτοκυκλοφορισαν και παρκαρει ακομη και σημερα κατω απο το σπιτι μου...

κανενα Ιταλικο δεν μπηκε στην οικογενεια και ο πατερας μου δεν ηθελε να ακουει πια για αυτα... ηταν κατοχος ενος αυτοκινητου που η πορτα εκανε "γκουπ" και οχι "χργκουπτζτζ" (Seat Toledo) και αυτο εφτανε.

(εδω που τα λεμε και με το δικιο του. δερματινα καθίσματα, 6 cd charger, ηλεκτρικα καθησματα 8 ρυθμισεων ηλεκ. καθρεπτες για εκεινη την εποχη ηταν υπεραρκετα)

βεβαια ακομη και τοτε το 2002 παραλιγο να μπει στην ζωη μας ενα Fiat Stilo. η 3θυρη εκδοχη των περιοδικων τον ειχε ενθουσιασει. οταν ειδε το 5θυρο απογοητεύτηκε και εφυγε.
η ιστορια αλλαξε ενα απογευμα του 2005 στην τηλεοραση μετα απο πολλα χρονια.

πρωτη φορα που εβλεπα Grande Punto. θυμαμαι χαρακτηριστικά τον διαλογο με τον πατερα μου.

- Μπαμπα ειδες το καινουριο Punto? Μ'αρεσει πολυ!
- Punto? (με βλέμμα απαξιωσης)

και καπου εκει τελειωσε η συζητηση...

τα χρονια περασαν, εγω άρχισα να πορώνομαι με την αυτοκινηση, αρχισα να σπαζομαι ασχημα με τα περιοδικα και την Γερμανοφιλια τους και περασα και απο το σταδιο που ολα τα αλλα πλην Ιταλικων και Γαλλικων ηταν "απόβλητα" (το λεω κομψα).

To κολλημα μου ομως ηταν σταθερο απο τοτε οταν το πρωτοειδα. μου αρεσε επικίνδυνα πλεον και ειχα το βαλει σκοπο να το παρω!

τα φροντιστηρια στον πατερα αρχησαν "δεν βγαζουν βλαβες πλεον τα Ιταλικα", "ειναι πιο αξιοπιστα απο τα Γερμανικα" και "κοιτα εσωτερικο που εχει το Grande Punto και κοιτα το Polo, το Fiesta και το Fabia". προσπαθησε ματαια να με κανει να παρω μια Fabia RS 1.4 115 σε αριστη κατασταση αλλα δεν ενέδωσα!

αυτη η επιφυλακτικότητα ερχόταν φυσικα και απο το περιγυρο. τσακωμοι με τους φιλους ατελείωτοι. μεχρι που επαψα να ασχολουμαι. ηταν δυσκολο να αντιληφθει καποιος που απλα ακουει "α Ιταλικα χαλανε" οτι εγω δεν το πηρα γιατι δεν εβρισκα η δεν εφτανα να παρω κατι αλλο.

το πηρα συνειδητοποιημένος 100%.

αλλωστε για το 95% των οδηγων τομεις οπως Φρενα-Κρατημα ειναι ψιλα γραμματα και δε το λεω με καμια δοση υπερβολης... τα θεωρουν αυτονοητα σε καθε αυτοκινητο ακομη και αν ειναι Toyota...

και καπως ετσι στα 19 μου το 2008 εγινα κατοχος ενος Μπλε Starjet.

Να μην τα πολυλογω αυτο κρατησε μεχρι που οδήγησα ενα T-Jet με προγραμμα ενος φιλου. τι το ηθελε!! εκεινο το βραδυ δεν κοιμήθηκα...!!! δεν με εχω ξανα δει τοσο ενθουσιασμενο στη ζωη μου..

η μεταβαση σε T-Jet λοιπον ηταν στοχος ζωης πλεον και ηρθε σχεδον μαγικα. λες και ειχε συνωμοτήσει το συμπαν για χαρη μου σε μια ιστορια που θα περιγραψω καποια αλλη στιγμη..

συνοπτικά μεσα σε 5 μερες ειχα πουλησει το Starjet και ειχα αγορασει το Τ-Jet με 1000€ διαφορα.

στην παρουσιαση του αυτοκινητου μου εχω αναφερει ποιος ηταν ο στοχος μου απο εκεινη την ημερα και μετα.

Ειμαι δε σιγουρος πως κανενα αλλο δε θα μου προσφερει αυτη την ευχαρίστηση που προσφερει αυτο.

δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση απο το να ερχεται το Q5 2.0Τ διπλα σου και να νομιζει οτι το πιο πιθανο ειναι να εχεις ενα 1400αρι 100 αλογα με ενα τεραστιο μπουρι οπως ολοι και μετα να ψαχνεται απο που του ηρθε..... (τυχαιο το παραδειγμα? δε νομιζω...)

Για να κλεισω το βιβλιο που κοντευω να γραψω θα πω πως πλεον με χαρακτηριζω λατρη της αυτοκινησης. απλα τυχαινει τα αυτοκινητα του γουστου μου να ειναι κατα κανονα απο Ιταλια και Γαλλια μερια.

Διοτι κατα κανονα εχουν 2-3 χαρακτηριστικα που θελω:

1) Εμφάνιση
2) Οδηγική συμπεριφορά
3) Φρένα

Αυτα απο μενα. οποιος καθησε και το διαβασε ολοκληρο ολο αυτο το "αφιερωμα" ειναι μαζοχιστης! εγω ειχα χρεος να τα πω παντως! Razz
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 2:02 pm

ωστε ειμαι μαζοχα εεε???
εε δεν βαριεσαι για την Fiat ας είμαι και απο δαυτο!!! Laughing
Back to top Go down
Aggelos T-Jet
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Aspra Spitia
Αριθμός μηνυμάτων : 126
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-07-14

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 3:11 pm

Ως συνήθως οι επιλογές του πατέρα στο θέμα αυτοκίνητο επειρεάζουν τα μέλη της οικογένειας πόσο μάλλον αν είναι και αγόρια. Λοιπόν ο πατέρας μου όλα τα αυτοκίνητα που είχε ήταν γερμανικά. Ξεκηνόντας με bmw που δε το πρόλαβα, συνέχισε σε opel kadett 1,2 με το οποίο μεγάλωσα και υπήρχε μέχρι το 2005. Συνέχισε σε opel vectra 1,6 του 91 μέχρι το 2000 που πήρε το bmw e46 316 το οποίο έχουμε μέχρι σήμερα. Ήμουν και γω απο αυτούς που λέγαν έλα μωρε ιταλικό αμάξι θα πάρεις?? Όμως πάντα θεωρούσα τα ιταλικά τα πιο όμορφα αυτοκίνητα. Χάζευα τα πρωτα punto. Το 2004 ήρθε η ώρα να πάρω το πρώτο αυτοκίνητο. Τα είχα γυρίσει όλα μέχρι και fiat αλλά ήμουν προκατηλημένος και τελικά πήρα ένα getz 1.3 το οποίο με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Βέβαια μετά χρειάστηκε να πάρουμε ένα φτινό και πήρα ένα punto 1.2 75hp του 94 με μόνο ηλ παρ μπροστά. Εκεί κόλησα με τα fiat. Αν και ήταν του 94 έμπαινες μέσα και ήταν σα να ήταν πρόσφατο μοντέλο. Ακόμα και ο εξωτερικός σχεδιασμός φοβερός. Όλα αυτά μέχρι που είδα τη πρώτη διαφήμιση του bravo. Εκεί έπαθα πλάκα. Το ήθελα απο τη πρώτη στιγμή. Έλα όμως που δε παίζαν φράγκα. Οπότε μόλις έπιασα δουλεία πήγα το είδα και το πήρα. Όλοι με κατακρήναν που πήρα fiat αλλά εγώ έρωτας!!!!! Μέχρι και ο πατέρας μου φανατικός γερμανόφιλος ξετρελάθηκε όταν το είδε. Δεν ήξερε ούτε καν οτι υπάρχει. Γενικά χαίρομαι που γνώρισα τα ιταλικά αυτοκίνητα έστω και αργά αλλά κάλιο αργά παρα ποτέ. Το καλό είναι οτι εδώ που μένω δεν υπάρχει άλλο bravo και είμαι ο μοναδικός και χαίρομαι γιατί διαφέρω απο τη μάζα. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά fiat πλέον για μένα σημαίνει φτινό, όμορφο, δυνατό και μοναδικό!
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 3:51 pm

δεν μας κουρασες καθολου Αγγελε...τα Fiat ειναι ερωτας λεμεεε!!!! :heart:
Back to top Go down
konstantinos20vt
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 64
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-04-06

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 4:49 pm

τι να πρωτολεμε απο την οικογενεια...απο το ταπεινο 124 που ειχαμε καποτε, στο 131 supermirafiori με personal ξυλινο τιμονι κ λεβιεδες κ ενα σκασμο αξεσουαρ κ ζαντες απο το αγωνιστικο κ 2500 κυβικα στην πισω κινηση.....αντρικιο αμαξι........εχω να θυμαμαι πολλα απο τοτε μεχρι κ σημερα στο bravo μου που τουρμπιζει κ σκαει σπερνοντας τρομο σε οτι βρεθει μπροστα η διπλα του......ερωτας μιας ζωης που μεχρι τα 27 μου χρονια σημερα παραμενει το ιδιο εντονος κ παθιασμενος....
η αποψη μου ειναι μια κ μοναδικη κ δεν αλλαζει με τιποτα....
οταν ο Ιταλος σχεδιαζε αυτοκινητα κ εβαζε σε αυτα ψυχη, κουλτουρα, τεχνολογια, φινετσα κ μοτερ που πολλοι θελησαν να αντιγραψουν αργοτερα, ολοι οι αλλοι ηταν πανω στα δεντρα ακομη......
λυπαμαι που ακουω συνεχεια γυρω μου τοση αρνηση για τα ιταλικα μα πραγματικα δεν με νοιαζει πλεον...
οταν οδηγησε φιλος μου απολυτα γερμανοφιλος το αμαξι μου πραγματικα αλλαξε ο τροπος σκεψης του κ πλεον ειναι πιο ιταλοφιλος κ απο εμενα....δεν ειναι τυχαιο...ειναι η πραγματικοτητα...

FIAT Κ ΠΑΛΙ FIAT..........κ αφηστε τους αλλους στα δεντρα να ψαχνουν ακομη...........
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 5:25 pm

Κων/νε καμια φωτο παιζει απο το 131 σας? cheers
Back to top Go down
PontikaS
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Τόπος : Θεσ/νικη
Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-12

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 6:06 pm

Κωστη συμφωνω απολυτα μαζι σου.
Καπου ειχα δει ενα βιντεο που εβγαλαν το συμπερασμα οτι το bravo mk1 εχει ενα απο τα καλυτερα στησιματα σαν πλαισιο σε τετοια κατηγορια!
Και εαν καποιος δεν το πιστευει ας ερθει να τον κανουμε μια βολτα! Razz Οσοι ξερουν για το δικο μου εχουν βγαλει το εξης συμπερασμα ΤΡΕΝΟ και παρολο που ειναι μετατροπη.Σε ποιο αλλο αυτοκινητο θα γινοταν κατι τετοιο? Rolling Eyes
Back to top Go down
elaborus
Διαχειριστής
Διαχειριστής

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 6:20 pm

το δικο σου δεν πιανει...ειναι ο Φρανγκεσταιν προσωποποιημενος!!!

the franky bravo is back!!! Twisted Evil Razz
Back to top Go down
PontikaS
Διαχειριστής
Διαχειριστής

Τόπος : Θεσ/νικη
Αριθμός μηνυμάτων : 1105
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-01-12

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 6:36 pm

ΕΕΕμμμμμ Λες???? Embarassed Razz
Back to top Go down
mermer
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Αλεξάνδρεια
Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-07-31

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Thu Sep 23, 2010 8:48 pm

O πατέρας μου άλλαξε πολλά αυτοκίνητα mini morris, opel kadett, renault 9, toyota high ace, daihatsu feroza, suzuki samurai και seat 127 μέχρι το 1996.

Τότε πήγαμε στην αντιπροσωπία της fiat και κοιτούσαμε το punto.
Δεν το κοίταξα καθόλου αλλά ούτε και ο πατέρας μου, εγώ καρφωμένος μπροστά από ένα cinquecento sporting με κόκκινες ζώνες που μου έχουν μείνει ακόμα και ο πατέρας μπροστά από ένα bravo που τον ενθουσίσε αλλά δεν ήθελε 3-πορτο. Έτσι είδε το brava και το παρήγγειλε, sx 1,4 12v χρώματος χρυσαφί.

11 χρόνια αργότερα και αφού είχα στην κατοχή μου το πρώτο αυτοκίνητο, ένα ford escort mkVII του 1997, πήγα στην αντιπροσωπία για το grande punto που όμως δεν το κοίταξα ποτέ. Μπαίνοντας είδα το bravo σε μαύρο χρώμα, το sport, ρώτησα τιμή, το έκανα test drive και το έκλεισα.

Δεν μπορώ να ξεχάσω ένα ταξίδι με το brava περνώντας από την Καστανιά, δρόμος με αρκετές στροφές, όπου κόλλησε στον πατέρα μου ένα 16αρι audi το οποίο δεν μας έφτασε ποτέ.
Ήταν αυτοκίνητο με πολύ καλό για την εποχή του περπάτημα, το οποίο το έχω δοκιμάσει και με έχει βγάλει πολλές φορές ασπροπρόσωπο.

Στις καλοκαιρινές διακοπές στη Σαντορίνη με τη γυναίκα και ένα φιλικό ζευγάρι εντυπωσιάστηκαν από το Panda και τους χώρους του, όταν βάλαμε δύο μεγάλες βαλίτσες και μία μικρή στο χώρο αποσκευών.
Ο πεθερός μου έλεγε για τα ιταλικά όπως πολλοί άλλοι χωρίς να ξέρει και έμεινε άφωνος με τα πράγματα που κατάφερα να βάλω μέσα στο αυτοκίνητο και είναι κάτοχος μία mercedes se 300.
Αν και το απίστευτο είναι όταν έβαλα ένα duropal για πάγκο μήκους 2,80m και είμασταν και τρία άτομα μέσα.

Για μένα είναι αυτοκίνητα με ψυχή, όπως και αν ακούγεται αυτό. Μπαίνεις μέσα και νιώθεις να σου μιλάνε, νιώθεις να γίνεσαι ένα με αυτά.

Στα άμεσα σχέδια η πώληση του Bravo αν και έχω 100.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και η αγορά μίας Delta 1.6 MULTIJET 120 hp ORO SELECTRONIC και ενός cento για άλλα γούστα.

Ελπίζω να μην κούρασα, αλλά χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι που μπορώ να μοιράζομαι το πάθος μου μαζί τους. Very Happy
Back to top Go down
lucifer
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Τόπος : Καστοριά
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-07-27

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Fri Sep 24, 2010 8:03 pm

Ιταλόφιλος δεν μπορώ να πω πως ήμουνα. Λόγω του πατέρα μου μάλλον ξεκίνησα σαν lancisti. Το πρωτο αυτοκίνητο της οικογένειας ήταν μια beta 1400 berlina. Τα fiat δεν μου πολυάρεσαν. Το 131 ήταν πολύ τετράγωνο, το cinquecento με νευρίαζε που πίστευα πως αντέγραφε την ουρά του Υ10 που μου άρεσε. Μόνο όταν οδήγησα ένα διλιτρο 132 του θείου μου που πάτησε με μια γκαζιά την lancia μας, κάτι σκίρτησε μέσα μου. Το δεύτερο σκίρτημα ήταν από ένα 1000άρι uno με το οποίο έπαθα πλάκα με την εκμετάλευση χώρου αλλά και την απόκριση του fire. Έτσι αφού η γυναίκα μου είχε κάνει τις πρώτες οδηγικές της τρέλες με ένα διαλυμένο 128 ερωτεύτηκε ένα cinquecento sporting και είπαμε να το πάρουμε. Ήδη όμως ήταν να βγει το seicento και καταλήξαμε στο κόκκινο διαβολάκι που είναι ακόμα μαζί μας. Ακόμα δεν θα ξεχάσω όμως πως την πρώτη φορά που το οδήγησα, τιμόνι, κιβώτιο και ήχος μου θύμησαν την beta του πατέρα μου. Αυτό σημαίνει να ανήκεις σε μια φαμίλια.
Back to top Go down
kosmas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-07-22

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Sat Sep 25, 2010 1:41 pm

Για μένα Fiat σημαίνει τρόπος ζωής. Η ιστορία ξεκινά με ένα Tipo 1.4 το οποίο αγόρασε ο πατέρας μου το 1992 όταν εγώ ήμουν 2 χρονών καθώς οι οικογενειακές απαιτήσεις έκριναν απαραίτητη τη χρήση αυτοκινήτου. Έζησα μαζί του 17 ολόκληρα χρόνια εκ των οποίων τα 13 πρώτα χρόνια ήμουν στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου. Μετά ήρθε η σειρά μου να κάτσω στη θέση του οδηγού με τον πατέρα μου να με μαθαίνει να οδηγώ. Έτσι λοιπόν στην ηλικία των 15 έκανα τα πρώτα μου βήματα στο τιμόνι του. Όταν έβγαλα το δίπλωμα, ο πατέρας μου απλόχερα μου το έδωσε καθώς ο χρόνος ζωής του δεν θα ήταν πολύς γιατί θα πήγαινε για απόσυρση.

Έτσι λοιπόν, αφού του έβγαλα την πίστη και ήμουν όλη την ώρα με το γκάζι στο πάτωμα, ήρθε η ώρα για την απόκτηση του Bravo. Έκδοση Sport με 150 δαιμονισμένα άλογα να σπαρταράνε μόλις ακουμπήσεις το γκάζι. Οδηγική απόλαυση, ξεκούραστα ταξίδια αλλά και ατελείωτα παιχνίδια στις στροφές.

Κλείνοντας λοιπόν, η Fiat για μένα είναι τρόπος ζωής γιατί με αυτή μεγάλωσα, και γιατί δεν ξεχνώ την ιστορία της και τις συγκινήσεις που μου προσέφερε το Tipo και τώρα προσφέρει το Bravo. Αυτοκίνητα αξιόπιστα, μπροστά από την εποχή τους με στόχο την οδηγική ευχαρίστηση αλλά και την ικανοποίηση κάθε είδους ανάγκης.
Back to top Go down
litsa
Ενεργό μέλος
Ενεργό μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 401
Ημερομηνία εγγραφής : 2010-04-21

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Sat Sep 25, 2010 3:49 pm

FIAT = Ferrari In Affordable Trim Razz
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Τι σημαίνει FIAT για εσάς?   Today at 9:17 pm

Back to top Go down